با رشد روزانه کسب و کار ها و نیاز به سیستمی که بتواند به مدیریت محتوای وب سایت ها، صفحات، به روز رسانی وب سایت و … بپردازد بیشتر می شود. بسیاری از کسانی که دارای وب سایت هستند ممکن است با این مشکل مواجه شده باشند. افراد مختلف معمولاً در برخورد با این گونه مشکلات کارهای مختلفی از جمله طراحی مجدد وب سایت، حذف محتوای قدیمی و … انجام می دهند تا بتوانند با کوچک کردن مشکلات خود به طور موقت آن ها را برطرف کنند. اما چیزی که افراد در این گونه مواقع به آن نیاز دارند سیستمی است که بتواند به خوبی در مدیریت وب سایت آن ها کمک کند و راه حل بسیاری از مشکلات باشد.

CMS (Content Management System) یا سیستم مدیریت محتوا، سیستم یا برنامه ای است که عمدتاً تحت وب بوده و برای کاربران متعدد با سطح دسترسی متفاوت امکان مدیریت محتوا، داده یا اطلاعات وب سایت یا نرم افزار اینترنتی را فراهم می کند. مدیریت محتوا شامل ایجاد، ویرایش، آرشیو کردن، منتشر کردن، گزارش دادن و پخش کردن محتوا و داده های وب سایت می باشد.

امکانات نویسندگی cms

یکی از اصلی ترین ویژگی های یک سیستم مدیریت محتوا دارا بودن محیط مناسبی برای نویسندگی و نوشتن محتوا و مطالب است. با استفاده از این ویژگی بدون داشتن دانشی درباره html یا طراحی سایت کاربران می توانند به تغییر در صفحات سایت بپردازند و محتوای خود را نیز در آن منتشر کنند. کلید موفقیت سیستم های مدیریت محتوا داشتن چنین محیطی برای نویسندگان است که آن ها را بسیار توانمند کرده است. cms به شما امکان مدیریت و تغییر ساختار سایت را نیز می دهد. cms با فراهم آوردن محیطی برای ایجاد و ویرایش صفحات و ایجاد پیوند میان آن ها این کار را انجام می دهد. بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا مانند پانداز حتی پا را فراتر گذاشته و با دارا بودن امکان drag and drop کلیه کارهای قابل انجام توسط کاربران را بسیار راحت کرده اند، چرا که با این ویژگی با موس خود و بدون نیاز به کوچکترین برنامه نویسی به راحتی می توانید طراحی سایت خود را انجام دهید.

ذخیره سازی اطلاعات cms

هنگامی که صفحه ای در cms ایجاد می شود، اطلاعات آن صفحه در دیتابیس cms ذخیره می شود. این اطلاعات در کنار دیگر اطلاعات مربوط به cms در این پایگاه داده ذخیره می شوند و امکانات متعددی را به کاربران ارائه می دهد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیگیری و دنبال کردن تمام نسخه های یک صفحه و افرادی که تغییراتی را ایجاد کرده اند و زمان انجام این کار توسط آن ها
  • اطمینان از اینکه هر فرد فقط می تواند قسمت هایی که مجوز تغییر آن را دارد، تغییر دهد.
  • ادغام cms با منابع داده و سیستم های در دسترس

گردش کار (workflow)

از دیگر قابلیت های cms، امکان ایجاد گردش کار (workflow) توسط کاربران است. اجازه دهید این ویژگی را با یک مثال بهتر توضیح دهیم:

هنگامی که در یک cms یک مقاله یا محتوا ایجاد می شود، به طور خودکار برای تایید گرفتن به مدیریت فرستاده می شود. درصورتی که مدیریت آن صفحه را تایید کند به تیم مرور و ویرایش ارسال می شود. در نهایت پس از گذراندن مراحل مربوطه، در وب سایت منتشر می شود. در هر مرحله، cms وضعیت مقاله را به روز رسانی می کند و به افراد درگیر در این کار اطلاع رسانی می کند. استفاده گردش کار نظم و مدیریت بهتر در فرایند های مشابه را ایجاد می کند و به مدیران و افراد درگیر توانایی تصمیم گیری بهتری را می دهد.

انتشار محتوا

هنگامی که محتوا در دیتابیس سیستم مدیریت محتوا ذخیره شد، این محتوا می تواند روی وب سایت منتشر شود. سیستم های مدیریت محتوا دارای موتورهای انتشار قدرتمندی هستند که اجازه می دهند ظاهر و صفحه بندی سایت به طور خودکار در هنگام انتشار محتوا بر آن اعمال شود. همچنین این امکان وجود دارد که یک محتوای مشابه را در چندین سایت منتشر کرد. از آن جا که ظاهر هر سایت متفاوت است، CMS اجازه می دهد تا طراحان گرافیک و توسعه دهندگان وب ظاهر مورد نظر خود را هنگام طراحی سایت در هر سیستم استفاده کنند. این قابلیت های انتشار محتوا اطمینان حاصل می کند که صفحات در سراسر سایت کاملاً هماهنگ بوده و هر صفحه از یک استاندارد ظاهری یکسان پیروی می کند. این ویژگی باعث می شود نویسندگان بر نوشتن مطالب متمرکز شوند و درگیر مسائل جانبی نشوند.

جمع بندی

سیستم های مدیریت محتوا در بازار نسبتاً جدید هستند و بسیاری از افراد به اندازه کافی با آن ها آشنایی ندارند. این سیستم ها توانایی نگهداری و مدیریت وب سایت ها را به طرز چشمگیری آسان کرده و با فراهم آوردن امکانات فراوان، انجام هرکاری را راحت کرده اند. در این مقاله اطلاعات کلی درباره مجموعه ای از قابلیت ها و امکانات سیستم های مدیریت محتوا ارائه شد. اما این امکانات بیش از مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره شد بوده و به طور دائم در حال افزوده شدن هستند. سیستم های مدیریت محتوای مختلفی برای ساخت سایت وجود دارد که پانداز نیز یکی از این سیستم های می باشد، سامانه سایت ساز پانداز که در آن حتی بدون نیاز به یک خط برنامه نویسی می توانید سایت خود را به راحتی طراحی کنید. شما به راحتی می توانید در پانداز عضو شده و سایت خود را بسازید.

شما از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.