در این مقاله قصد داریم به تعریف وب سایت بپردازیم و ببینیم به چه شکل می توانیم یک وب سایت داشته باشیم. در حقیقت وب سایت به مجموعه صفحاتی می گویند که در فضای اینترنت در معرض دید همه مردم جهان قرار می گیرد. این صفحات می تواند حاوی متن، عکس، ویدئو و… باشد. با استفاده از وب سایت ها شما می توانید مطالب خود را به همه مردم جهان معرفی کنید و همچنین مردم هم از هرجایی از کره زمین به راحتی می توانند به مطالب شما دسترسی داشته باشند.

شما با به اشتراک گذاری مطالب خود در سطح اینترنت می توانید، شهرت جهانی کسب کنید، خدمات خود را برای دیگران نمایش دهید، کسب درآمد داشته باشید، برای خود و یا کسب و کار در فضای آنلاین برند سازی کنید و خیلی موارد دیگر که این امور اهمیت وب سایت را در دنیا دوچندان کرده است.

 

اولین بار چه کسی وب سایت را اختراع کرد؟

اولین شخصی که در جهان توانست، وب را به همه مردم جهان معرفی کند. آقای تیم برنرزلی بود. خیلی از بزرگان حوزه فناوری و اطلاعات او را پدر وب می دانند. همچنین تیم برنرزلی اولین آموزش دهنده وب در جهان هم بود.

آیا داشتن وب سایت رویاست؟

تا چند سال پیش بله، داشتن وب سایت رویایی دست نیافتنی بود و اگر شخصی به یک وب سایت نیاز داشت دو راه بیشتر نداشت:

راه اول: به یادگیری مهارت های برنامه نویسی تحت وب بپردازد.

راه دوم: مبالغ کلانی به شرکت های برنامه نویسی بدهد تا آن ها برای او وب سایتی راه اندازی کنند.

راه اول بسیار زمان و انرژی می خواست و هر کسی نمی توانست از پس آن بر بیاید و راه دوم هم هزینه بالایی داشت. بخاطر همین خیلی ها در آن زمان از ورود به دنیای وب منصرف شدند.

اما این وضع به همین شکل باقی نماند و با پیشرفت علم، بستر هایی فراهم شد تا افرادی که علاقه مند به داشتن یک وب سایت هستند، به راحتی بتوانند، بدون دانش فنی و بدون کدنویسی های طاقت فرسا در مدت فقط ۵ دقیقه وب سایت خود را به راحتی هرچه تمام تر راه اندازی کنند و از این فضا لذت ببرند.

احتمالاً تا الان یک سوال بزرگ ذهن شما را درگیر کرده و آن سوال این است: با چه ابزاری می شود این کار را انجام داد؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است، سایت ساز های زیادی در دنیا وجود دارد که می توان به راحتی در مدت ۵ دقیقه وب سایت خود را راه اندازی کرد و این فضای هیجان انگیز را تجربه کرد. نمونه ای از این سایت ساز ها، سایت ساز پانداز می باشد که می توان از طریق آن ساخت سایت را بدون نیاز به برنامه نویسی و علم طراحی سایت و به ساده ترین شکل ممکن انجام داد.

 

برای داشتن یک وب سایت چه چیز هایی نیاز داریم؟

و اما پیش نیاز های داشتن یک وب سایت چیست؟ خب در بخش قبل درباره این صحبت کردیم که به راحتی می توان با استفاده از سایت ساز های رایگان در عرض ۵ ثانیه یک سایت را راه اندازی کرد. اما این همه ی داستان نیست، برای داشتن یک سایت واقعی که همه مردم بتوانند آن را ببینند حداقل به دو چیز دیگر نیاز داریم. یک هاست و دیگری دامنه می باشد. که باز هم تهیه این ها مشکلی ندارد، چرا که وقتی شما از سایت سازی مانند پانداز استفاده می کنید نیاز به هیچ کدام از این دو مورد در پروسه طراحی سایت نخواهید داشت، چرا که همه این ها بر روی خود سایت ساز موجود می باشد. حال این هاست و دامنه که در سایت ساز هایی مثل پانداز در خود سایت ساز وجود دارد چیست؟

هاست در واقع یک فضایی است که اجاره کنیم و صفحات خود را در آن قرار دهیم تا همه مردم بتوانند فایل ها، عکس ها، ویدئو ها و… سایت ما را مشاهده کنند.

دامنه هم در حقیقت همان آدرس وب سایت است، آدرسی که با استفاده از آن مردم می توانند به سایت ما دسترسی داشته باشند.

مثال: www.pandaz.ir را شما در هر جای دنیا در مرورگر خود وارد کنید می توانید به راحتی مطالب این وب سایت را مشاهده کنید.

 ولی باز هم یادآوری می کنیم وقتی از سایت ساز هایی مانند پانداز استفاده می کنید نیاز به دامنه و هاست ندارید و این امر از ویژگی های بارز این سایت ساز ها می باشد.

 

برای داشتن یک وب سایت چه راه هایی وجود دارد؟

همانطور که پیش تر هم اشاراتی شد، به طور کلی دو راه برای راه اندازی یک وب سایت وجود دارد:

راه اول: با استفاده از کدنویسی: خب در این روش مشخصاً باید دانش برنامه نویسی را کسب کنیم و تا بتوانیم یک وب سایت را از صفر تا صد طراحی کنیم، که نیازمند تلاش بسیار زیاد است.

راه دوم: بدون استفاده از کدنویسی: در این روش الزامی به دانستن دانش فنی برای ساخت سایت نیست و بسیار راحت می توانید سایت خود را راه اندازی کنید.

حال یک سوال پیش می آید، کدام روش بهتر است؟

پاسخ: به طور کلی اگر شما قصد راه اندازی یک وب سایت شرکتی، شخصی و فروشگاهی ساده را دارید، استفاده از سایت ساز ها بهترین انتخاب است. چدا که علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه، تغییرات مورد نیاز در سایتتان را به راحتی و بدون نیاز به کمک فرد متخصص می توانید به راحتی انجام دهید.

امیدواریم که از این آموزش بهره کافی را برده باشید، در مقالات بعدی منتظر شما هستیم.