این سوال که وب سایت خوب چه ویژگی هایی دارد شاید در ابتدا خیلی ساده به نظر بیاید ولی نباید از این نکته غافل شد که ویژگی هایی مانند سبک بودن سایت، رنگ بندی آن، ریپانسیو بودن، مدیریت آسان (رابط کاربری مناسب) و غیره عوامل تعیین کننده ای هستند که بر ارزش و میزان محبوبیت یک سایت خوب در مقایسه با دیگر سایتها تاثیر گذارند. در مورد اینکه وب سایت خوب چه ویژگی هایی دارد در مقاله ای جداگانه درمورد آن توضیح داده ایم. در این مقاله به مجموعه استانداردهایی که می بایست در طراحی سایت خوب و قبل از ساخت سایت باید رعایت شوند خواهیم پرداخت؛ چراکه رعایت نمودن این نکات ضامن به وجود آمدن وب سایتهایی موفق، پر مخاطب و محبوب هستند.

 

تاثیر سبک بودن وب سایت بر تجربه کاربری یکی از مهمترین ویژگی های یک وب سایت خوب

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر تجربه کاربری و همینطور بهینه سازی سایت، کاربر پسند بودن سایت و زمان لودینگ (سرعت باز شدن) صفحات است، به این معنی که از زمانی که فرمان باز شدن وب سایت از سمت کاربر صادر می شود تا زمانی که صفحه مورد نظر بارگذاری شده و باز شود اگر از استانداردی که در ذهن کاربر وجود دارد بیشتر باشد، موجب دلسردی کاربر شده و احتمال ترک کردن سایت توسط کاربر بسیار بالا می رود.

پس به اولین پاسخ به این سوال که ” ساخت سایت به چه نکاتی دقت کنیم؟ ” باید بگوییم که یک وب سایت خوب از سرعت خوبی بهره مند است و بدین وسیله ارتباط مناسبی بین کاربر و سایت ایجاد می نماید.

ابزارهای مختلفی برای تست سرعت سایت وجود دارند که یکی از پرطرفدار ترین آنها سایت GTmetrix می باشد و کارشناسان و وب مستران با استفاده از این ابزار قدرتمند مشکلات سرعت سایت را آنالیز نموده و برای رفع آنها اقدام می نمایند.

عوامل متفاوتی در سبک بودن وب سایت تاثیرگذار هستند که به عنوان مثال می توان به سرعت سرور، وجود کدهای غیر ضروری و اشتباه، عکسها و ویدئو های بهینه نشده، استفاده نکردن از سرورهای CDN و غیره اشاره نمود که این مشکلات می بایست توسط کارشناس مربوطه تشخیص داده شده و سریعا برطرف گردند. مهمترین نکته ای که روی سرعت سایت تاثیر گذار هست نرم افزار و CMS هست که برای طراحی سایت از آن استفاده می کنید، اینکه شما از چه CMS برای طراحی سایت استفاده کنید روی سرعت شما تاثیر مستقیمی دارد، یکی از بهترین مورد استفاده از سامانه های سایت سازی مانند پانداز هست.

 

نقش رنگ بندی و رابط کاربری مناسب در ویژگی های یک وب سایت خوب

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر میزان رضایت کاربران رابط کاربری (UX) و رنگ بندی در طراحی وب سایت (UI) می باشد. رنگ بندی باید به گونه ای باشد که بتواند به درستی اولویت های سایت را بارز نموده و کاربر را برای سرزدن به صفحات و هدف های مورد نظر ترغیب کند. انتخاب رنگ های مناسب و رابط کاربری ساده و موثر می تواند از خستگی چشم جلوگیری نموده و کاربر را برای مدت زمان طولانی تری در سایت نگه دارد و به این ترتیب فرصت بیشتری برای اجرای برنامه ها و هدایت مخاطب به سمت هدف اصلی سایت ایجاد شود.

رنگ بندی حرفه ای سایت برای بسیاری از وب سایت های خوب و بزرگ نقطه قوت و وجه تمایزی شاخص به حساب می آید و شرکت های بزرگ و محبوب از این ویژگی برای ایجاد یک وب سایت خوب استفاده های بیشماری می برند. پس دقت داشته باشید که بی توجهی به رنگ بندی، طراحی (UI) و رابط کاربری (UX) وب سایت می تواند اثر مستقیم بر تجربه ناخوشایند کاربر داشته و نقش موثری در محبوبیت یا عدم محبوبیت سایت شما ایفا کند.

 

ریسپانسیو بودن، ویژگی ای که مخاطبان سایتتان را دو برابر خواهد نمود

اگر سایتتان ریسپانسیو نیست نه تنها فاقد یکی از مهمترین ویژگی های یک وب سایت خوب است بلکه این امر در همین لحظه باعث از دست رفتن بیش از ۵۶ درصد از مخاطبان بالقوه تجارتتان نیز میشود.

در آخرین آمار رسمی ارائه شده برای میزان استفاده از دیوایس های متفاوت در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که بیش از ۵۶ درصد کاربران از دیوایسهای هوشمند (گوشی های موبایل و تبلت ها) برای جستجو وسر زدن به وب سایت ها استفاده می نمایند و این ویژگی شرکت گوگل را بر آن داشت تا رتبه سایتهای ریسپانسیو را در نتایج جستجو ارتقاء دهد و در نتایج جستجو سایتهایی  که ۱۰۰ درصد ریسپانسیو هستند را با اولویت به نمایش درآورد. البته بدون در نظر گرفتن گوگل نیز اگر کاربر موبایل، سایتی را بصورت مستقیم و بدون واسط گوگل باز کند به دلیل کوچک بودن المان ها و سختی کاربری ترجیح خواهد داد از سایتهای مشابه برای رسیدن به هدفش استفاده نموده و سایت نخست را ترک نماید.

ریسپانسیو نبودن وب سایت صدمات غیر قابل جبرانی به سایت و برندینگتان وارد خواهد نمود و می تواند برای اعتبار کسب و کارتان بسیار مخرب باشد. اگر سایتتان مشکل ریسپانسیو دارد سریعا در صدد حل این مشکل بر آیید و با متخصصان امر در مورد راه حل های برطرف نمودن این مشکل مشورت نمایید. اگر هم در حال ساخت سایت هستید حتما از CMS هایی استفاده کنید که سایت های ایجاد شده توسط آن ها قابلیت ریسپانسیو شدن را داشته باشند.

 

ویژگی سیستم مدیریت محتوای مناسب و مدیریت آسان وب سایت

شاید مدیریت محتوا و مدیریت آسان وب سایت رابطه مستقیمی با تجربه کاربران وب سایت شما نداشته باشد و به نظر برسد که این مورد نمیتواند یکی از ویژگی های یک سایت خوب به حساب بیاید اما اینطور نیست! یک سیستم مدیریت محتوای وب سایت ساده و آسان تمام چیزیست که مدیر یک وب سایت برای انتشار مطالب مورد نظر و اجرای برنامه ریزی ها نیاز دارد تا بیشترین تاثیرگذاری را بر روی  مخاطبان بر جا بگذارد.

طبیعتا هر چه این ابزار قدرتمند و رابط کاربری آن در عین سادگی، حرفه ای تر باشد، در مدت زمان کوتاه تری می توان بیشترین تاثیرگذاری ها را ایجاد کرده و ابزار رسیدن به اهداف را خلق نمود؛ پس این ویژگی مهم را نیز باید در کنار دیگر ویژگی های یک وب سایت خوب به خاطر بسپارید و از طراح سایت خود بخواهید که مدیریت محتوای حرفه ای و آسانی را در اختیار شما قرار دهد. یکی از ویژگی های سایت ساز های جدید مانند پانداز این است که از سیستم مدیریت محتوای بروز و بسیار قدرتمندی بهره می برند.