اولین برخورد کاربران با وب سایت شما بسیار حیاتی و تعیین کننده است و به نوعی تعیین کننده موفقیت در کسب و کار به شمار می رود. هنگامی که در حال ساخت سایت جدیدی هستید یا در تلاش هستید تا طراحی سایت خود را بهبود بخشید، لازم است وب سایت شما مجموعه ای خصوصیات و ویژگی ها را داشته باشد تا مطمئن شوید که وی سایت شما جذاب و موفق بوده و به خوبی کاربران را به خود جذب کند. در ادامه این مقاله به بررسی ۱۰ ویژگی یک وب سایت خوب و موفق که آن را از دیگر وب سایت ها متمایز می کند خواهیم پرداخت.

۱٫ محتوای با کیفیت و به روز :

محتوا یکی از کلیدی ترین ویژگی های یک وب سایت خوب است. شاید بتوان گفت تاثیری که محتوا در یک وب سایت دارد از هر چیز دیگری بیشتر و پر اهمیت تر بوده و بدون داشتن محتوای مرتبط، به روز، جذاب و با کیفیت هیچ وب سایتی نمی تواند در فضای مجازی به موفقیت برسد. اصطلاح content is king همواره در اینترنت برای محتوا به کار می رود و نشان می دهد تا چه اندازه محتوای خوب در یک وب سایت اهمیت دارد. پس موقع ساخت سایت قسمتی مانند بلاگ را برای انتشار محتوا در نظر بگیرید.

۲٫ ناوبری کاربر پسند :

یک وب سایت خوب به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند به راحتی در آن حرکت کنند و به منابع مورد نیاز خود دستیابند. اگر وب سایت شما از محتوا و مطالب زیادی برخوردار است، استفاده از باکس جستجو می تواند به کاربران در یافتن مطالب مورد نیازشان کمک زیادی کند. همچنین اگر وب سایت شما دارای دسته بندی های زیادی باشد، استفاده از منو کامل و جامع بهترین راهکار برای حرکت کاربران در وب سایت است.

۳٫ طراحی ساده و حرفه ای سایت :

وب سایت خوب باید به صورت خودکار چشم های کاربر را به خود جذب کند. استفاده از رنگ ها در این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. همواره رنگ هایی که متناسب با موضوع سایت بوده و از جذابیت زیادی برخوردار هستند می تواند تضمین کننده گیرایی و زیبایی وب سایت باشد. علاوه بر رنگ ها، توجه به فونت ها، طرح بندی صفحات، منوها و … نیز از اهمیت زیادی در رسیدن به یک وب سایت خوب و پر مخاطب، برخوردار است.

۴٫ سرعت سایت :

چند ثانیه کاربر باید منتظر بماند تا وب سایت شما به طور کامل بارگزاری شود؟ برنامه نویسی، جلوه های گرافیکی، سرعت سرور و پهنای باند از جمله مواردی هستند که به طور مستقیم در سرعت بارگزاری وب سایت دخیل هستند. از جمله ویژگی های مهم یک وب سایت خوب سرعت بالا در بارگزاری است. پس موقه ساخت سایت به سرعت سایت اهمیت دهیم و از CMS هایی استفاده کنیم که سرعت سایت های آن بالا باشد.

۵٫ سئو :

سئو روشی است که به موتور های جستجو در یافتن و رتبه دهی به وب سایت شما کمک می کند تا در نتایج جستجو بالاتر از وب سایت های دیگر قرار گیرد. به طور خلاصه سئو به شما کمک می کند از موتور های جستجو ترافیک دریافت کنید. سئو یکی از جنبه های رایج و مهم یک وب سایت خوب است. اگر کسی نتواند وب سایت شما را در اینترنت پیدا کند هرگونه تلاشی در راستای بهبود و ارتقای آن بی فایده خواهد بود. استفاده از کلمات کلیدی، متا تگ ها، عنوان ها و … در محتوای سایت باعث بهبود سئو وب سایت شده و از دیگر وجه تمایز های یک وب سایت خوب از دیگر وب سایت ها می باشد.

۶٫ سازگاری در مرورگر های مختلف :

یک وب سایت خوب در تمامی مرورگر ها یا حداقل بیشتر آن ها به خوبی عمل می کند. همواره مرورگر internet explorer از جمله مرورگرهای مشکل آفرین در هنگام طراحی سایت به شمار می رود و طراحان سایت را به مشکلات مختلفی مواجه می کند.

۷٫ عملکرد :

تمامی عناصر وب سایت باید کاملاً هماهنگ با یکدیگر عمل کنند. همواره باید عملکرد وب سایت راچه موقع ساخت سایت چه بعد از ساخت سایت بررسی و خطا های موجود را برطرف کرد.

۸٫ توجه به مخاطبان وب سایت :

توجه به افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند، از جمله مواردی است که باعث رشد و بهبود وب سایت شما خواهد شد. همواره توجه به خواسته های کاربران و پذیرش انتقادات و پیشنهادات آن ها از بهترین کارهایی است که می توانید در راستای ایجاد یک وب سایت خوب و موفق انجام دهید.

۹٫ پیگیری :

استفاده از ابزار هایی مانند Google Analytics به منظور پیگیری و دنبال کردن وب سایت و عملکرد آن می تواند در دراز مدت وب سایت شما را جزو بهترین وب سایت ها کند. این ابزار ها با فراهم آوردن قابلیت های متعدد به شما در دستیابی به یک وب سایت خوب و موفق کمک زیادی می کنند.

۱۰٫ استفاده از انواع مختلف محتوا :

استفاده از اینترنت و سرعت آن در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است و باعث شده علاوه بر محتوای متنی، به محتوای ویدئویی و صوتی نیز توجه بیشتری شود. بسیاری از وب سایت های خوب از انواع مختلف محتوا به منظور رساندن پیام خود به کاربران استفاده می کنند. حواستان باشد موقع ساخت سایت به این موضوع نیز دقت نمایید.

شما با استفاده از سایت ساز هایی مانند پانداز می توانید یک طراحی سایت خوب داشته باشید.